Село Монастирок: скельний храм, жертовний камінь та неймовірні краєвиди
Я довго думала як розпочати цей пост. Так і не придумала. Сьогодні я просто хочу розповісти про нашу мальовничу і неймовірну Україну. Про її красиву природу, цікаву історію та чудових людей. Можливо хтось зараз напише: "В країні війна, а ви їздите на екскурсії". Я в жодному разі не забула про війну. Але я також не забула про себе. І після 3 місяців стресу мені захотілось хоч на день повернутись до нормального життя, відпочити та розвіятись.
Я скористалась послугами фірми Вояж.UA. Вони пропонують круті тури по Україні (по можливості) та Тернопільській області. Я їздила з ними вперше і мені дуууже сподобалось.
Виїжджали з центру Тернополя комфортабельним бусом. На жаль погода нас трохи підвела - було прохолодно та дуже вітряно. Екскурсія розпочалась одразу ж. Наша екскурсоводка розповідала про походження назви Тернопіль, наше озеро, жовту церкву та інші цікавинки. Дивно, що в бусі мало хто знав, що існує два варіанти походження назви міста: від легенди про тернове поле та від імені Яна Тарнавського.Проїжджаємо село Буцнів, Микулинці. Ці місця я відвідувала і рекомендую зробити це всім, хто цікавиться історією рідного краю. Відчуваю себе заучкою, бо на всі питання нашого гіда знаю відповідь. Як і те, що вона розповідає. Хоча ні. Проїжджаємо село Кровинка, звідки походив Нестор Морозенко - полковник Війська Запорізького часів Хмельниччини.
Бодай не згадувати той час, як в нашім селі жив бундючний і підлий граф. Мав своє військо, то простий люд мусив йому коритися. Люди платили податки і терпіли всіляку наругу. Панські накази передавалися старшині Ярмошу, а вже він доводив їх до людей. Жили люди в селі родинно, бо біда їх зріднила. А в Ярмоша була донька Більча. Вподобав її той граф і казав старому, щоби прислав до роботи у покоях.
Саме біля Більче-Золотого знаходиться село Монастирок. Воно розташоване на березі Серету із неймовірно красивими краєвидами: язичники вважають цю місцевість місцем сили, християни їдуть помолитись до монастиря, а хтось (як от я) просто приїжджає помилуватись краєвидами.
У 1600 році власник Більче-Золотого Стефан Потоцький засновує у Монастирку Свято-Воздвиженський василіанський монастир. Він був невеличким, жило тут постійно по 5-6 монахів. Спершу келії були дерев'яні, а потім кам'яні. Церква, яку можна побачити сьогодні, збудована Яном Потоцьким у 1772 році.
Разом з нею постали келії кляштору і господарські приміщення. Цікаво, що тривалий час це була єдина на наших теренах церква без іконостасу. Бідний монастир не міг придбати іконостас, а тому замість нього висіла шторка із зображенням святих. У 1793 році цей монастир було скасовано австрійським урядом за борги. Церква стала парафіяльною, а господарські споруди передали в оренду. Аж у 1980-х роках церкву відновили.
Скельний храм розташований над Серетом (80 метрів над рівнем) і має природне походження. Печера утворилась шляхом вивітрювання карбонатних порід. Розміри грота - 9,4 на 4,8 метра. Природний вхід до печери знаходиться у глибині між кам'яними брилами. Зверху він накритий скельним навісом з великим виносом довжиною 6 метрів. Кам'яний навіс підтримують 3 опори з необтесаного каменю. Сьогоднішні кам'яні опори облаштовані наприкінці ХІХ століття Леоном Сапєгою замість первісних, які були поруйновані під впливом часу. Грот, як і храм поділений на притвор, наву і вівтар. У центрі вівтаря - лик Ісуса Христа.
З цим ликом пов'язані різноманітні легенди. Вважається, що це зображення нерукотворне і монахи просто надали йому фарбою виразності. Хоча мій скептицизм підказує, що воно було просто намальоване і регулярно поновлюється. Звісно, що вода тут цілюща, а молитви допомагають вийти заміж/вилікуватись/спокутувати найтяжчі гріхи/купити хату/знайти кульчик, який закотився під шафу - потрібне підкреслити.
Поруч - жертовний камінь величезних розмірів: вапнякова плита тримається на трьох кам'яних опорах. Жертовник має хрестоподібне заглиблення і жолоб, який швидше за все використовувався як кровотік. Тобто, на хвилиночку, жертви були живими... Але сьогодні вода, яка три дні простояла у цьому хрестоподібному заглиблені здатна зцілювати. Прекрасно, хіба не так?
Ми покидаємо храм, щоб помилуватись неймовірними краєвидами. Панорама, яка відкривається перед нашими очима захоплює дух.
Коментарі
Дописати коментар